Ekologický projekt - malý zahradník

V březnu odstartoval na naší škole ekologický projekt „Malý zahradník“ na téma výsev rostlin a jarního osení.

Základní myšlenka celého projektu:

Ukázat dětem na příkladu malého semínka měnícího se v rostlinu obrovskou sílu života, moudrost a krásu přírody.

Cíl projektu:

Cílem je ukázat dětem, co vše je potřeba k růstu rostlin a seznámit je s druhy pěstovaných rostlin, s významem základních potřeb rostliny pro život: světlo, teplo, voda, vzduch, půda a živiny.

Každá třída si zasadí semínka do svých květináčů nebo truhlíků a budou pozorovat, jak klíčí a mění se v malou rostlinu.

Druhy použitých semen rostlin:

Jarní osení - Výzdoba třídy, tradice a zvyky vážící se k jaru a k Velikonocům

Rajčata, pažitka, řeřicha – použití pro přípravu zdravých pokrmů

Violka, afrikán, měsíček, petunie – okrasné rostliny – dekorace oken a zahrady

Průběh projektu:

Do připravené nádoby nasypeme zeminu (substrát), vysejeme jarní osení a semena různých druhů rostlin (violky, afrikány, rajčata, pažitka, řeřicha, měsíčky, petunie). Lehce posypeme hlínou a pravidelně zavlažujeme. Květináče označíme značkou své třídy, popř. jménem a umístíme je do vhodných podmínek, pozorujeme klíčení. V následujících dnech a měsících budou děti samy o rostliny pečovat a pozorovat změny.

Výsledkem projektu bude prezentace vzrostlých rostlin všech tříd, sklizeň uzrálých plodů a v neposlední řadě příprava zdravých pokrmů.

Na závěr shrneme význam podmínek pro růst rostlin, zhodnotíme estetickou stránku projektu a nakonec uvadlé rostlinky uklidíme, případně některé přemístíme na zahradu a v pozorování a péči můžeme pokračovat.