Souhrn pracovních činností za první pololetí školního roku 2016/2017

Speciální třída

Pracovní vyučování a výtvarná výchova nás baví.

Jsme pečliví a trpěliví, dáváme si záležet.A tady je ukázka naší práce.

Mgr. Jindra Pfannenstielová

Chlapci 6.-7. třída

Na začátku školního roku jsme pracovali na dvorku, kde jsme okopávali a sbírali naši úrodu, připravili zahrádku na příchod zimy.

Vyráběli jsme strašidla z dýní, ze dřeva modely aut, stojánky na ubrousky, kostky, dřevěné modely nástrojů pravěkých lidí, vánoční ozdoby z různých materiálů, pravidelně jsme si zdobili třídu. Naučili jsme se pečovat o pokojové rostliny. Z papíru a kartonu jsme vybudovali město.  Když  jsme měli hlad upekli  jsme si závin nebo perníky.

Mgr. Roman Gašica

Chlapci 8.-9. třída

Učivo pracovního vyučování obsahuje pestrou škálu činností, které obohacují naše žáky o nové zkušenosti a dovednosti, které jsou výborně prakticky využitelné jak v osobním, tak profesním životě.

Kreativita, fantazie, naučené dovednosti pak příjemně vyplňují čas strávený v naší škole i mimo ni. Naši žáci jsou v průběhu výchovně-vzdělávacího programu systematicky vedeni ke zvnitřnění dovedností spojených například s kladným přístupem k pěstebním činnostem s pokojovými,  či zahradními rostlinami. Svou fantazii pak rozvíjejí například při řezbářských a dekoračních činnostech s různými druhy materiálů.

Nedílnou součástí je též zdokonalování dovedností v oblasti cateringu. Příprava pokrmů je jednou z dalších činností, která mnohdy pomáhá k přípravě na výkon budoucího povolání našich žáků. K těmto účelům žáci navštěvují výborně vybavenou školní učebnu kuchyně a jídelny, kde při společné přípravě pokrmů a stolování tráví příjemné chvíle.

Dalšími praktickými činnostmi jsou například sezónní práce pro kolektiv, kde se žáci každoročně věnují přípravě výzbroje na lyžařský kurz. Oprava, seřízení, montáž či demontáž, jsou pak běžnými činnostmi, se kterými se naši žáci seznamují.

Vzpomínky a zážitky například z absolvování lyžařských výcviků žáci mnohdy umělecky ztvárňují při pracovním vyučování například formou modelů.

Mgr. Václav Choutka

Dívky 8.-9. třída

Na pracování vyučování máme skupinu dívek z osmé a deváté třídy. Tuto skupinu doplňují 4 chlapci, které se střídají po měsíci.  Zapojují se do všech prací s dívkami. Náplň práce tvoří  příprava pokrmů , jako je vaření polévek, smažení bramboráku, pečení desertů, palačinek, langošů. Pokusili jsme se upéct dort. Mezi další náplní jsou práce s papírem a ruční práce. Děvčata háčkují čepice a bačkory, vyšívají na kanavu. Dále chodíme do keramické dílny, kde vyrábíme různé kachle, vázičky, hrníčky a dárkové předměty. Velkou pomoc přinesli žáci při montáži kuchyňské linky, hlavně chlapci.

Mgr. Naďa Salačová